wtorek, 22 września 2015

chleb z serwatką i drożdżami na liściach pokrzywy

               chleb z serwatką na pokrzywie
Chleb z serwatką

składniki na duży bochenek
30 g drożdży
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
350 ml serwatki
500 g maki pszennej
300 g mąki żytniej razowej

dodatkowo kilkanaście liści pokrzywy


sposób przygotowania


Do miski wsypujemy pokruszone drożdże, dodajemy cukier, serwatkę, łyżkę mąki pszennej oraz łyżkę mąki żytniej, całość mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (zaczyn musi podwoić swoją objętość, z reguły w temperaturze 25 stopni trwa to około 30 minut).
Do wyrośniętego zaczynu dodajemy mąkę pszenną i żytnią oraz sól, całość mieszamy na początku łyżką albo nożem, a następnie dłońmi do czasu aż ciasto będzie odchodziło od rąk ( jeżeli trzeba dodajemy teraz jeszcze trochę mąki). Tak wyrobione ciasto formujemy w kulę nakrywamy wilgotną ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce  na 30-40 minut do wyrośnięcia.
Następnie ponownie dłońmi wyrabiamy ciasto, formujemy je w kształt bochenka i znów zostawiamy na 90 minut aby urosło, w tym czasie nagrzewamy piekarnik do 200 stopni.
Na stolnicy rozkładamy jeden na drugim kilkanaście świeżych liści pokrzywy i układamy na nie wyrośnięty bochenek. Chleb wraz z liśćmi pokrzywy przekładamy ze stolnicy do piekarnika, najlepiej to zrobić 
za pomocą specjalnej blachy do pizzy, albo dwiema szerokimi łopatkami do ciast. 
W piekarniku nagrzanym do 200 stopni pieczemy bochenek przez 40-45 minut, przy pieczeniu chleba bez foremki dobrze jest na blachę piekarnika ułożyć płaską kamienną płytę i na niej umieścić bochenek, dzięki temu mamy pewność ze spód chleba dobrze się wypiecze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz