wtorek, 8 grudnia 2015

wyrób kawioru wileńskim domowym sposobem

                             kawior po wileńsku


Wielokrotnie spotykamy na sklepowych półkach niewielkie słoiczki, które niesłychanie nęcą nas swoją zawartością, lecz jeszcze skuteczniej odstraszają nas ceną.
Z kolei nawet wtedy, kiedy zdarzy nam się nabyć całą rybę z ikrą, to z reguły nie mamy pomysłu jak taki produkt  wykorzystać i ikra ląduje  w koszu.
Dziś przedstawię prosty sposób na domowy, wyrób kawiorowego rarytasu.
Przepis jest w mej rodzinie przynajmniej od kilku pokoleń i jest to sprawdzona  metoda, według której wykonywano kawior z takich ryb jak pstrąg, troć, łosoś, jesiotr, głowacica, sandacz, dorsz, karp, czy szczupak.
Właśnie z ikry szczupaka, wykonam kawior pokazany w dzisiejszym przepisie.

składniki
rybia ikra 
sól
oliwa







sposób wykonania

Ikrę ze szczupaka ( nie usuwamy błon) płuczemy pod bieżącą wodą, wkładamy do garnka i zalewamy zimną osoloną wodą ( do litr wody należy dodać cztery stołowe łyżki soli).
Całość zostawiamy na dwa dni w chłodnym miejscu.


Następnie wyjmujemy ikrę z solanki, ważymy, wkładamy do sporego garnka i zasypujemy solą w ilości dziesięciokrotnie większej niż waga ikry.
Garnek zostawiamy w chłodnym miejscu przez kolejne dwa dni.

Po dwóch dniach wyjmujemy ikrę z soli, układamy na czystym płótnie i delikatnie obieramy ( rękoma ) z błon, przebierając rybie ziarenka.
Oczyszczoną ikrę układamy-osuszamy na płótnie ( materiał pod ikrą nie nie może być mokry).
Następnie ikrę wkładamy do słoiczków. 
Tak przygotowany kawior powinniśmy spożyć w przeciągu dwóch tygodni, jeżeli mamy zamiar przechowywać go dłużej to zalewamy słoiki oliwą i odstawiamy w chłodne miejsce ( tak zabezpieczony możemy przechowywać nawet rok czasu).



6 komentarzy:

  1. Robię! Tylko jak kupowałam prawdziwy kawior "niedokończony", to kazano mi zalac go olejem na tydzień, potem osączyć na płótnie, i wtedy dopiero pakować w słoiki, tak też zrobię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olej, czy też oliwa wpływa na smak ikry, jeżeli nie mam zamiaru długo przechowywać kawioru to nie dodaję oleju.
      Nie rozumiem tylko co, znaczy kawior niedokończony? :)

      Usuń
  2. Dzień dobry, mam ponad dwa kilo ikry z pstrą i robię ją wg Pana przepisu, ale wychodzi strasznie słona mimo, że nie użyłam takie ilości soli jaką Pan zaleca. Moje pytanie czy ona ma być słona czy może powinnam coś z tym zrobić? Pozdrawiam Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tradycyjny kawior, ten bez dziwnych przemysłowych konserwowych dodatków , zawsze był tak zasolony, dlatego też podawany był z reguły jako dodatek do pieczywa, czy blinów w towarzystwie masła, śmietany i cytryny.

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedz i życzę spokojnych Świąt.
      K.

      Usuń
  3. Bardzo miły blog kulinarny.... Jedna uwaga w sprawie "wileńskiego" jedzenia, "wileńskiej" kuchni etc... Może i Wilno jest ładnym miastem.... ale jedzenie jest tam wyjątkowo niesmaczne... Legendy o słynnych wileńskich i litewskich potrawach zaprowadzone w Polsce przez uchodźców znad Niemna i Wilejki to jedna wielka kulinarna bajka. Ciekawe, że w sąsiedniej Łotwie jada się o niebo lepiej.

    OdpowiedzUsuń