niedziela, 16 sierpnia 2015

Twaróg domowy

                                                     Twaróg domowy

Wiele razy słyszałem teorie głoszącą, że twaróg można zrobić tylko z mleka surowego, nie poddawanego pasteryzacji , nie do końca można się z tym zgodzić.
Niewątpliwie świeże mleko wiadomego pochodzenia, jest najbardziej wartościowym surowcem do uzyskania twarogów, masła, serów podpuszczkowych świeżych, czy tez dojrzewających i tu właśnie zaczyna się pewien problem. Rolnik  utrzymuje się ze sprzedaży własnych płodów, naturalne jest więc że zależy mu aby zawierać umowy, na dostarczanie swoich wyrobów  stałym odbiorcom. Takim stałym odbiorca jest z reguły mleczarnia, i proszę mi wierzyć że oddając mleko do skupu, chłop nie będzie się bawił (nawet nie ma fizycznie takiej możliwości)  w odlewanie komuś trzech czy pięciu litrów mleka .
Sam robiąc sery dojrzewające muszę się umawiać ze znajomym rolnikiem kilka dni wcześniej na odbiór mleka i jest to z reguły 30 albo więcej litrów. Kiedy więc chcę zrobić trochę własnego twarogu, to po prostu kupuje mleko w sklepie i późnej je szczepię.

Składniki:
3 litry mleka 2%
300 ml kefiru naturalnego
ponadto:
chusta serowarska, lub płótno
spore sito albo durszlak
garnek z przykrywką


sposób wykonania:
Do garnka wlewamy trzy litry mleka i dodajemy 300 ml naturalnego kefiru, ( 100 ml kefiru na każdy litr mleka) następnie całość mieszamy drewnianą łyżką,  nakrywamy przykrywką i zastawiamy w ciepłym miejscu na trzy dni , pamiętając aby każdego dnia przynajmniej raz dziennie przemieszać mleko.
Po upływie tego czasu zawartość garnka powinna zmienić konsystencję i będzie teraz przypominać zsiadłe mleko. Teraz należy mleko podgrzać (chcąc otrzymać produkt trwalszy można dodać podpuszczki ale w tym przepisie nie ma takiej potrzeby a twaróg bez podpuszczki będzie miał bardziej kremowy konsystencję) do temperatury 35-40 stopni, można to zrobić na płycie kuchennej, ale łatwiej jest ustawić w piekarniku żądaną temperaturę i wstawić do niego garnek, na około półtorej godziny.
 Po tym czasie, w ogrzanym naczyniu z mleka oddzieli się serwatka. Garnek wyjmujemy z piekarnika i odcedzamy zawartość na sicie wyłożonym chustą serowarską lub płótnem. Całość lekko odciskamy i zostawiamy w płótnie na kilka godzin,( można zostawić na całą noc) następnie odwijamy twaróg z chusty, przekładamy na półmisek i używamy wedle własnego uznania.
  
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz