sobota, 29 sierpnia 2015

drożdżowa wiśniowa buła

Drożdżowa buła z wiśniami


Sezon na wiśnie powoli się kończy, więc dziś pospieszyłem na targ, aby zdążyć kupić świeże owoce i  upiec z nich pyszną drożdżową bułę.


Składniki
0,5 kg mąki
0,5 kg śliwek
3 jajka
25 g drożdży
1 szklanka mleka
1/2 szklanki cukru
1/3 kostki masła
dodatkowo
cukier puder do posypania buły


Sposób przygotowania

Do miski wlewamy letnie mleko, wsypujemy pokruszone drożdże, dodajemy dwie łyżki mąki i łyżkę cukru, mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 30 minut (zaczyn musi podwoić swoją objętość).

Do wyrośniętego zaczynu dodajemy mąkę, cukier, wbijamy jajka oraz wlewamy stopione masło. Całość wyrabiamy około pięciu minut drewnianą łyżką (masa powinna byś dość luźna).

Ciasto odstawiamy na co najmniej godzinę. W tym czasie wyrabiamy je jeszcze co najmniej dwukrotnie.

Myjemy wiśnie, każdy owoc nacinamy nożem i wyjmujemy z niego pestkę.

Średniej wielkości blachę wykładamy pergaminem lub smarujemy masłem, ostatni raz wyrabiamy ciasto i wykładamy je na blachę. 

Na wierzch ciasta dosyć ciasno układamy owoce wiśni, i zostawiamy całość pod przykryciem do wyrośnięcia.

Wyrośnięte ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 130 stopni na dziesięć minut (niższa temperatura  na początku pieczenia pozwala lepiej wyrosnąć drożdżom). Po dziesięciu minutach zwiększamy temperaturę pieczenia do 200 stopni i dopiekamy ciasto przez 20 minut, po tym czasie sprawdzamy patyczkiem, czy jest upieczone w środku i jeżeli patyczek jest suchy, wyjmujemy bułę z piekarnika i studzimy.
Ostudzone ciasto posypujemy cukrem pudrem.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz