środa, 12 sierpnia 2015

maślane bułki z morelą

                          maślane bułki z morelą

świeża i pachnąca maślana bułka jest najlepszą rzeczą jaka może cię spotkać o poranku i wprawić w dobry humor na resztę dnia
składniki na sześć sporych sztuk
500 g mąki pszennej
2 jajka
70 g masła
60 g cukru
30 g drożdży
250 ml mleka
9 świeżych moreli

sposób wykonania

Do miski wsypujemy pokruszone drożdże, łyżkę cukru, dwie łyżki mąki, zalewamy połową letniego mleka, mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, zaczyn musi podwoić swoją objętość.

Do miski z wyrośniętym zaczynem wsypujemy mąkę,  dodajemy szczyptę soli, żółtka dwóch jaj, roztopione masło, resztę mleka i cukier.
 Całość mieszamy, na początku nożem, a później wyrabiamy ciasto w rękach . Następnie formujemy je w kule,  i nakrywając wilgotną ściereczką, odstawiamy w ciepłe miejsce, na co najmniej godzinę.
 W tym czasie ciasto wyrabiamy, jeszcze co najmniej trzykrotnie.
Wyrośnięte ciasto dzielimy na sześć części, każdą zagniatamy w kształt bułki , wkładając do środka wypestkowane owoce moreli zostawiamy na pół godziny do wyrośnięcia.
W tym czasie nagrzewamy piekarnik do temperatury 130 stopni następnie smarujemy wszystkie wyrośnięte bułki białkiem jajka i wkładamy je do piekarnika, piekąc pierwsze dziesięć minut, w temperaturze 130 stopni (niższa temperatura na początku pieczenia pozwala lepiej wyrosnąć drożdżom). 
Następnie zwiększamy temperaturę do 200 stopni, i dopiekamy bułki przez dalsze 15-20 minut. Wyjmujemy z piekarnika zaraz po upieczeniu.

1 komentarz: