wtorek, 25 sierpnia 2015

pomidory w słojach

               Pomidory w słoikach na zimę

Letnie słońce sprawiło że owoce i warzywa, nabrały wspaniałego smaku i aromatu. Warto ten smak utrwalić, by później  cieszyć się nim w ponure zimowe dni.
Co prawda pomidory są dostępne w sklepach przez okrągły rok, ale nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że te oferowane zima różnią się diametralnie w smaku, od owoców które możemy nabyć na targu w sierpniu czy wrześniu.
Sposobów przechowywania pomidorów jest wiele, ja dziś chciałbym przedstawić kilka moich ulubionych.

składniki 
dowolna ilość pomidorów ( najlepiej niewielkich mięsistych, gruntowych)
sól
olej, lub oliwa

ewentualnie ulubione dodatki takie jak:
czosnek
bazylia
tymianek
i inne

Zaczynamy od sparzenia pomidorów wrzątkiem i zdjęcia z nich skóry. W zależności od rozmiarów pomidorów i naszych upodobań, możemy wkładać pomidory do słoików w całości, lub dzielić je na części.
Pomidor w słoiku
Do wyparzonego słoja wkładamy obrane ze skóry pomidory ( idealna jest odmiana lima gdyż z owoców tych pomidorów nawet nie trzeba wykrajać gniazd szypułek), wsypujemy pół łyżeczki soli, wlewamy 50 ml oleju zakręcamy nakrętki i pasteryzujemy.

Pomidor  w słoju z czosnkiem i ziołami
Postępujemy podobnie jak poprzednio. Do słoja wkładamy obrane ze skóry pomidory, dodajemy kilka ząbków czosnku,oraz ulubione zioła ( bazylię, tymianek)  wsypujemy pół łyżeczki soli, wlewamy 50 ml oleju zakręcamy nakrętki i pasteryzujemy.

Pomidor w słoju w przecierze
Do wyparzonego słoja wkładamy obrane ze skóry pomidory, wsypujemy szczyptę soli ( mniej niż poprzednio, ponieważ dodamy osolony już wcześniej przecier) zalewamy je przyrządzonym  według tego przepisu przecierem , wlewamy 50 ml oleju zakręcamy nakrętki i pasteryzujemy.
Jako że w słojach znajdują się pomidory, które nie były wcześniej poddane obróbce termicznej ( z wyjątkiem sparzenia przy zdejmowaniu skóry), nasze słoje pasteryzujemy dwukrotnie, z zachowaniem 12 godzinnego odstępu przerwy.
Pierwsze pasteryzowanie przez 45-50 minut w temperaturze 95-100 stopni
Drugie pasteryzowanie przez 30-35 minut w temperaturze 75-80 stopni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz