poniedziałek, 4 lipca 2016

konfiturowa galaretka z czerwonej porzeczki

 konfiturowa galaretka z czerwonej porzeczki
Konfitura z czerwonej porzeczki
Gotowa konfitura
W moim domu, od wielu lat właśnie z owoców czerwonej porzeczki robię  pierwsze przetwory na zimę. Osobiście uważam, że właśnie w konfiturach porzeczka odnajduje się wręcz idealnie.
Najważniejszą rzeczą, przy konfiturach z tych owoców, jest umiar  w dawkowaniu cukru. Naprawdę nie trzeba go wiele by utrwalić  wyrób, a wtedy zamiast słodkiego kleju, mamy wspaniałe przetwory o cierpkim porzeczkowym smaku.składniki
2 kg czerwonej porzeczki
0,5 kg cukru


sposób wykonania

Umyte i oczyszczone porzeczki  przesypujemy  do garnka i zasypujemy cukrem, podana w przepisie ilość jest minimalna aby utrwalić konfitury przez okres 12 miesięcy, (mała ilość cukru pozwala zachować wyraźny kwaskowy smak owoców) ale można ją zwiększyć  wedle własnego upodobania.

Owoce gotujemy przez pięć minut,  zdejmujemy z palnika i dość dokładnie rozdrabniamy  blenderem, po czym ponownie zagotowujemy i smażymy  bez przykrycia na niewielkim ogniu przez pół godzimy, po tym czasie lekko studzimy.

Teraz  zmiksowane owoce odcedzamy przez gęste sito, ( na sicie zostają pestek i  kawałki skórek) otrzymując w ten sposób jednolitą galaretkę, którą ponownie podgrzewamy smażąc dalszą godzinę, aż całość wyraźnie zgęstnieje.
Po otrzymaniu właściwej konsystencji, ( sprawdzamy gęstość w czasie smażenia,wylewając łyżkę konfitury na talerz wyjęty z lodówki) napełniamy gorącą galaretką wyparzone słoiki, zakręcamy zakrętki i ustawiamy słoiki do góry nogami.
Po ostudzeniu (minimum 6 godzin a najlepiej cały dzień) odwracamy słoiki, sprawdzamy szczelność zamknięcia (zakrętki powinny być lekko wklęśnięte) i wstawiamy do spiżarki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz