czwartek, 14 lipca 2016

konfitura z czarnej porzeczki

              konfitura z czarnej porzeczki

Jeśli chodzi o przetwory na zimę  to muszę szczerze przyznać, iż czarna porzeczka, to obok czerwonej, jeden z moich ulubionych owoców. 
Uważam, że właśnie w domowych konfiturach idealnie odnajduje się smak tego niepozornego owocu.
Najważniejsze jest by tego smaku nie zagłuszyć zbyt dużą ilością cukru, bowiem aby konfitura była trwała naprawdę nie trzeba go wiele.składniki
4 kg czarnej porzeczki
1 kg cukru


sposób wykonania

Umyte i oczyszczone porzeczki  wsypujemy do garnka i zasypujemy cukrem, podana w przepisie ilość jest wystarczająca aby utrwalić wyrób na okres minimum miesięcy,  lecz można ją zwiększyć  wedle własnego upodobania.

Owoce gotujemy przez pięć minut,  zdejmujemy z palnika i dość dokładnie rozdrabniamy  blenderem, po czym ponownie zagotowujemy i smażymy  bez przykrycia na niewielkim ogniu przez godzinę, po tym czasie lekko studzimy.

Teraz  zmiksowane owoce przecieramy przez gęste sito, ( na sicie pozostają pestki i  resztki szypułek).
Otrzymaną w ten sposób konfiturę ponownie podgrzewamy smażąc dalszą godzinę, aż całość wyraźnie zgęstnieje.
Po otrzymaniu właściwej konsystencji, ( sprawdzamy gęstość w czasie smażenia,wylewając łyżkę konfitury na talerz wyjęty z lodówki) napełniamy gorącą konfiturą wyparzone słoiki, zakręcamy zakrętki i ustawiamy słoiki do góry nogami.
Po ostudzeniu (minimum 6 godzin a najlepiej cały dzień) odwracamy słoiki, sprawdzamy szczelność zamknięcia (zakrętki powinny być lekko wklęśnięte) i wstawiamy do spiżarki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz