Dziś pragnę przedstawić kolejny sposób, na zrobienie domowej wędliny bez wędzenia.
Szynka wykonana według tego przepisu jest soczysta i niezwykle krucha.
Tak naprawdę wykonanie tej szynki, nie jest zbyt pracochłonne, warto więc zabrać się do jej przygotowania już dziś, by móc cieszyć się w nadchodzące święta, wybornym smakiem własnoręcznie zrobionej wędliny.
składniki
sucha mieszanka peklująca
( ilość podana na półtorej kilo szynki)
sól kamienna 30 g
saletra 3 g
cukier brązowy 7 g
liść laurowy 2 szt
ziele angielskie 4 szt
gorczyca biała płaska łyżeczka
kolendra 3 ziarna
pieprz czarny 3 ziarna
czosnek suszony płaska łyżeczka
dodatkowo
sznurek do wiązania, lub siatka do wędlin
sposób wykonania
Szynkę myjemy, wkładamy do kamionkowego naczynia ( lub garnka ze stali nierdzewnej) i zasypujemy mieszanką peklującą, wykonaną w poniższy sposób.
Do moździerza wkładamy liść laurowy, ziarno ziela angielskiego, gorczycę, ziarno pieprzu i kolendrę, ubijamy tłuczkiem a następnie wsypujemy sól, cukier, saletrę, oraz czosnek, całość dokładnie mieszamy i wcieramy przyprawy w szynkę.
Zapeklowaną szynkę wyjmujemy z kamionki, lekko płuczemy, układamy na desce i wiążemy ją mocnym sznurkiem ( koniecznie z naturalnego włókna), lub wkładamy w siatkę wędliniarską.
Teraz mięso układamy na ruszcie ( zapewni mu to dostęp powietrza z każdej strony) i wstawiamy do piekarnika, nagrzanego do 75 stopni.
W tej temperaturze pieczemy mięso, bez przykrycia, przez dwie godziny.
Szynkę wyjmujemy, studzimy przez kilka godzin ( najlepiej pozostawić ją na dwanaście godzin) i serwujemy jako dodatek do ulubionego pieczywa.
Witam serdecznie.Jak mogę zapisać Pana przepisy ? Pozdrawiam. Kamila z Łodzi
OdpowiedzUsuńAby wydrukować przepis należy wejść w wybrany post ( klikając w górny tytuł posta) następnie, będąc już na stronie postu, kliknąć prawym przyciskiem myszy, wybrać drukuj, kliknąć i gotowe :)
UsuńDziękuję Panu za szybką odpowiedź.Przepisy genialne i przynajmniej dużo domowych wyrobów.Życzę Panu Zdrowych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i udanego Sylwestra.Czekam na dalsze przepisy.Kamila z Łodzi
OdpowiedzUsuńZamarynowałam szynkę w zalewie i planuję ją tak upiec na ruszcie,ale czy mięso tak pieczone nie będzie zbyt suche?
OdpowiedzUsuńNiska temperatura pieczenia zapobiega wysuszeniu mięsa. Proszę pilnować temperatury a wszystko będzie OK
UsuńJeżeli mam o połowę mniejszy kawałek szynki, to jak długo muszę piec; czy też 2 godz. w tem. 75 stopni, a potem 30 min w temp. 85 stopni?
OdpowiedzUsuńtrudno zrobić wyrób z kawałka mięsa który ma pół kilo i szczerze przyznam że nie próbować wykonać tak małego wyrobu ( pieczonego) Ale czas pieczenia skróciłbym o godzinę i sprawdzi co wyjdzie :)
Usuńnie zalewmy woda iedy peklujemy???
OdpowiedzUsuńprzepraszam mam pytanie ktore mnie nurtuje,bo jestem nowicjuszka w dziedzinie wyrobu wlasnych wedlin,chcialabym sie dowiedziec czy nie zalewa sie tej szynki woda przy peklowaniu ???
OdpowiedzUsuńMięso możemy peklować równie dobrze metodą na sucho, tak ja w powyższym poście ( ja taką praktykuję przy wyrobach krótko peklowanych ) jak również na mokro ( wtedy z reguły trzymam takie wyroby solance przeszło dwa tygodnie)
UsuńJest oczywiście jeszcze metoda mieszana :)